دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


تعیین جنسیت

جراحي و ترميم

ترمیم زیبایی زنان و کلیه

تا چه زمانی وبه چه میزانی بعد از زایمان خونریزی طبیعی است

زایمان، کار دردناکی است اما شیرینی دیدن فرزند، درد آن را از یاد میبرد. با این حال، میگویند40 روز بعد از زایمان، سختترین روزهای زندگی یك مادر است؛
چون او هم باید خودش را با خواسته های نوزادش تطبیق دهد و هم با شرایط بدنی اش که متفاوت از دوران قبل و حین بارداری است، مواجه شود...
یكی از مسایلی كه معمولا مادران تازه فارغ شده را نگران میكند، میزان و مدت خونریزیهای بعد از زایمان است. برای آنكه در رابطه با طبیعی یا غیرطبیعی یا میزان ترشحات بعد از زایمان اطلاعات بیشتری كسب كنیم، از دكتر شهرزاد زاده مدرس، متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خواستهایم در این مورد توضیحات بیشتری به ما بدهند.

اسم كلیای كه به ترشحات بعد از زایمان داده میشود، لوشیاست كه در واقع، مجموعهای است از بافت داخل رحم و آندومتر است. بعد از چند روز میزان خونریزی كمتر میشود و تقریبا به رنگ سفید درمیآیند؛ یعنی بیشتر حاوی گلبول سفید است و به آن اصطلاحا لوشیا آلبا یا ترشحات سفید میگویند. بین این 2 ترشح نیز حد وسطی وجود دارد كه به آن لوشیا سروزا میگویند.

این ترشحات تا چه مدتی ادامه دارند ؟
معمولا یك هفته تا 10 روز طول میكشد که لوشیا لوبرا به آلبا تبدیل شود؛ یعنی از حالت خونریزی به ترشحات سفیدرنگی تبدیل میشود كه كمكم باید بعد از این 10 روز قطع شود.

اگر خانمی بیش از 10 روز دچار خونریزی باشد، چه ؟ غیرطبیعی است ؟
اگر ترشحات بیش از 10 روز طول بكشد، چون گاهی اوقات به علت خوب جمع نشدن رحم است لازم میدانیم پیگیری كنیم. البته کمی منتظر میمانیم؛ یعنی میگوییم اگر ترشحات بعد از زایمان تا 4 هفته یا حداكثر 6 تا 8 هفته باقی ماند و تمام نشد، غیرطبیعی است.

چرا در برخی خانمها ترشحات طولانی میشود یا رحم جمع نمیشود ؟
2 مساله را باید در نظر گرفت؛ یا قسمتی از نسج جفت داخل رحم مانده كه باعث خونریزی دیررس بعد از زایمان میشود. یعنی بعد از روز دهم نباید خونریزی شدید داشته باشیم البته تا 6 هفته كم و بیش خونریزی داشتن طبیعی است اما بعد از 6 هفته، داشتن خونریزی،به ویژه خونریزی شدید، نشانه باقی ماندن قسمتی از بافت جفت در رحم است.گاهی همه نسج جفت خارج شده ولی یك عفونت عامل این خونریزی است. برای این افراد معمولا آنتیبیوتیك تجویز میشود. به عبارتی خونریزیهایی كه بعد از هفته سوم یا چهارم هنوز ادامه دارد، نیاز به بررسی خواهند داشت. پزشك بعد از معاینه فیزیكی و تشخیص، درمان را بر اساس دلیل ترشحات آغاز میكند.

چقدر طول میكشد كه رحم به طور كامل جمع شود و مادر به حالت طبیعی قبل از بارداریاش برگردد ؟
3 تا4 هفته. بعد از اتمام 10 روز اول پس از زایمان كه خونریزیها كم میشود، داخل رحم یا آندومتر شروع میكند به ترمیم و لایه رویی كه ریزش كرده و به صورت خونریزی خارج میشود و شروع میكند در هفته 2 تا 3 به ترمیم شدن، محلی كه جفت چسبیده بوده كمی دیرتر ترمیم میشود. البته پولیپ محل جفت نیز از جمله ناراحتیهایی است كه علامت آن خونریزیهای دیررس زایمان است.درمان این ناراحتی برخلاف تصور عموم در وهله اول كورتاژ نیست بلكه بیمار باید بستری شود و دارو (سرم و آنتیبیوتیك) دریافت كند تا رحم جمع شود. اگر با این مسایل برطرف نشود یك كورتاژ ملایم لازم است.

آیا مدت زمان خونریزی و جمع شدن رحم در افرادی كه سزارین میكنند با افرادی كه طبیعی زایمان میكنند، یكسان است ؟
نه! در افرادی كه سزارین میكنند، چون جراح داخل رحم را با دست تمیز میكند، مقدار زیادی از بافت قابل ریزش آندومتر با دست برداشته میشود؛ پس میزان خونریزی كمتر است و زودتر از 10 روز خونریزی پایان مییابد ولی به هر حال، ترشحات بعد از زایمان، حتی در افرادی كه سزارین كردهاند، حداقل به مدت یك هفته وجود خواهد داشت و بعد از 4 تا 6 هفته باید پایان یافته باشد


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید چهاراه شریعتی مجتمع ماکان ۳ طبقه اول واحد ۱
تلفن : 36242752 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیفواید زایمان طبیعیمزایا و معایب سزارینویزیت آنلاینویزیت در مطبجفت سرراهیبیوگرافیخدمات مطببرنامه هفتگیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیانواع رژیمکتاب هاورزش در بارداریقابل توجه خانم های بارداپیامهای کاربرانمشاهده و مطالعه مطالبرزرو نوبتسایتهای دیگر